Sakal ve Bıyık Kaybının Nedenleri

Sakal ve bıyık kaybı kimi insanlarda genetik olmakla birlikte, kimilerinde ise yara ve yanık izleri sebebiyle ve/veya çeşitli hastalıklardan dolayı kaynaklanabilmektedir. Sakalın sıklığı ve kıl kalitesini etkileyen birçok etken vardır. Ancak bunların en başında hormonal sebepler yer almaktadır. Kıl kökünü geliştirecek ve sıklaştıracak hormonların eksikliği, genellikle genetik yapıdan kaynaklanmaktadır. Erkeklik hormonu olan testesteronun, normalin altında olduğu durumlarda da sakal eksikliği ya da kaybı ortaya çıkabilmektedir. Kıl köklerinin hiç olmaması veya yetersiz olması da genetik yapıdan kaynaklanmakta olup hormonol bir durum değildir

Sakal ve Bıyık Ekimi Kimlere Yapılabilir?

Sakal ve bıyık yoğunluğundan dolayısıyla dış görünümünden memnun olmayan herkes bu işlemi yaptırabilir. Genellikle, bir cilt rahatsızlığı sonrasında kıl kaybı yaşamış ya da geçirdiği bir kaza sonrası bölgesel boşlukları olan erkeklerin bu operasyonu tercih ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca hormonal sorunları olan, doğuştan sakal ve ya bıyık yoğunluğu sorunu yaşayanlar da bu ekimi yaptırabilirler. Uzman bir ekibin yaptığı sakal bıyık ekiminde büyük oranda ekim sonrası rahat bir süreç yaşanır herhangi bir sorun ortaya çıkmaz.

Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi saç ekimi uygulamasından farklı değildir, sakal bıyık ekimi, tıpkı saç ekimi gibi sorunlu bıyık ve sakal bölgesinde yapılan cerrahi bir işlemdir. Dış görünüm ve özgüven açısından erkeklerin istedikleri maskulen görüntüyü sağlayacak sakal ve bıyık yoğunluğuna sahip olmaması, sakal bıyık ekimi operasyonlarının ana sebebidir. Fue tekniği ile yapılan saç ekiminde olduğu gibi iki aşamalıdır, birinci aşamada ense bölgesinden donör kıllar alınır ve ikinci aşamada yüzün sorunlu bölgesine transfer edilir. Lokal anestezi altında uygulanan sakal ya da bıyık ekimi işleminin süresini, transfer edilecek kök sayısı belirler.

 

Sakal ve bıyık eksikliğini görünüm açısından sorun olmaktan çıkarıyoruz. Sakal bıyık eksikliği orunundan nasıl kurtulabileceğiniz ve bu durumun yüz mizacında nasıl önemli değişiklikler yapabileceği hakkında bilgi alın.