Saç Ekimi Sonrası Süreç

Varsa operasyon öncesi kesilen ilaçlarınıza ne zaman başlanılacağı doktor tarafından belirtilir.

İlk gün operasyon yeri mikrop kapmaması için bandaj altında kalır.

Ertesi gün ilk pansuman ile birlikte bandaj da çıkarılır.

Genellikle 3. gün saç ekim merkezi ekibince ilk yıkama yapılır ve sonraki yıkamalar tarif edilir.

10 gün içerisinde bölge iyileşir.

  1. ayın içerisinde ilk ekilen kökler üzerindeki saç tellerinin bir kısmı dökülür, doğal bir süreçtir.

2-3 sonrasında çıkmaya başlayan saçlar, 6. aydan sonra normal halini almaya başlayacaktır. Bazı bölgelerdeki saçların bu duruma gelmesi daha uzun sürecektir.

Saç ekiminden sonra ilk iki hafta ekim yapılan alanda ufak yaralar kabuk bağlayarak iyileşir. Bu dönemde ekilen saç kökleri yeni yerlerine tutunur ve uyum sağlar. Öncelikle meyadana gelen şok dökülme sonrası ekilen saçlar normal büyüme döngüsüne girer ve her ay 1-2 cm kadar uzarlar. Saç ekimi süreç genel olarak 3 aşamada gerçekleşir:
1- Saçların tutma süreci
2- Saçların aniden dökülme süreci
3- Saçların büyüme süreci

Saç ekimi sonuçlarının kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Saç ekimi yaptıran kişinin yaşı, cinsiyeti, saç tipi, kayıp oranı ve kaybın devam edip etmediği gibi faktörler uzmanlar tarafından iyice incelenip kişiye saç ekimi sonrası süreçte nasıl bir yol ortaya çıkacağı hakkında özel bilgilendirme yapılmalıdır.

Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Saç ekimi yaptırmayı düşünenler doğal olarak bu işlemden ne zaman sonuç alabileceğini merak eder. Bunda en önemli etken ekim yaptıran kişinin bir an evvel yeni görüntüsüne kavuşma isteğidir. Ekilen saçların çıkma süresi kişiden kişiye değişebileceği için bu konuda net bir zaman söylemek doğru değildir. Ancak saç ekimi yaptıran kişilerde kesin sonucun görülmesi yaklaşık olarak 10-12 ay sürmektedir. Bu süreç saç yapısına ve çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Varsa operasyon öncesi kesilen ilaçlarınıza ne zaman başlanılacağı doktor tarafından belirtilir.

İlk gün operasyon yeri mikrop kapmaması için bandaj altında kalır.

İlk 1 hafta dış temaslardan korumak, bölgeye temas olmayacak şekilde yatmak, bölgeyi kaşımamak gerekir.

2-4 hafta süre ile havuz, deniz ve aşırı güneşten sakınmak gerekir.

Saç Ekiminden Beklenen Sonuçlar

Saç ekimi yaptırmayı düşünen biri öncelikle bilmelidir ki saç ekimi hemen sonuç veren bir operasyon değildir. Saç ekiminde istenilen sonuca varmak yaklaşık bir seneyi bulur. Süreç bir sene süreceği için, bu süreçte ekilen saçlara özen göstermeniz gerekmektedir. Bir senenin sonunda istenilen yoğunlukta saçlara sahip olunmadığı takdirde ikinci ya da üçüncü kez saç ekimi yapılabilmektedir. Ekim sonucunda istediğiniz saçlara sahip olamamanızın nedeni sadece operasyonun başarısız olması değil, ayın zamanda greftlerin kalitesiz olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle ikinci bir ekim yaptırmaktan ya da PRP adı verilen saç köklerinin vitaminler ile güçlendirilmesi işlemini yaptırmaktan kaçınmamanız gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sonrası süreç ve ortaya çıkması muhtemel sonuçlar hakkında bilgi alın.